بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان از کارا ترین و موثرترین انواع بازاریابی است. مردم به نظرات و توصیه های شفاهی دوستان و آشنایان بیش از تبلیغات تجاری در رسانه ها توجه می کنند.

 

۱_ ارتباط فرد با فرد قویترین نوع ارتباط است

همه ی ما میدانیم مهم ترین نقص کسب و کاراینترنتی و کلاً آنلاین بودن عدم ارتباط گرم حضوری است، ارتباط فرد با فرد که با حالت توصیه گر ایجاد می شود، مهم ترین نوع بازاریابی و تاثیرگذارترین و حتی ماندگارتین در ذهن مخاطبان است.

 

۲_ شما هیچ هزینه ای بابت آن نمی پردازید

شما به عنوان یک صاحب کسب و کار اینترنتی هیچ هزینه ای بابت آن نمی پردازید، حتی زمانی هم برای آن صرف نمیکنید، فقط خوب خدمات و محصولات را ارائه کرده اید و بازاریابی دهان به دهان نتیجه ی طبیعی تلاش هایی که انجام داده اید بوده است.

 

۳_ سرعت انتشار آن بالا است

یک ضرب المثل است که میگه مردم محتاج داستان هستند، اگر شما بتوانید یک داستان سازی را از کسب و کارتان بسازید، سرعت انتشار آن را در بین مخاطبان بسیار بیشتر خواهید کرد.

 

۴_ چنان کار کنید که برایتان بازاریابی شود

استراتژی کسب و کارتان را به صورتی برنامه ریزی کنید، که بتوانید برای مخاطبانتان مفید و تاثیرگذار باشید تا در مورد شما صحبت کنند.

مثلاً محصولی را تولید که مشکل بزرگی را حل کند و مدام فقط روی آن مانور دهید، آپدیتش کنید، تبلیغات کنید و در مجموع آن را تاثیرگذار کنید.

 

یک هشدار:

بازاریابی دهان به دهان ممکن است نتیجه ی معکوس داشته باشد، پس در انتشار اطلاعات فقط به دنبال رشد و پیشرفت مخاطبان خود باشید و انتشار موارد غیر از رسالت کسب و کارتان خودداری کنید.

 

توجه به مشتری، توجه به کسب و کار خودتان است، مشتری رکن اصلی همه ی کسب و کارهای دنیاست، اگر مشتری نباشد خوب کسب و کاری هم وجود ندارد.

 

شما تا چه اندازه ای به مشتری توجه میکنید؟

توجه به مشتری، از نظر من یعنی برای او ارزش قائل شویم، اگر خرید انجام داد به او هدیه دهیم، اگر نظر درج کرد از او تشکر کنیم، محتوا را چنان تولید کنیم که به رشد و توسعه ی آنها کمک کند.

 

اگر بتوانید مشتریان را هم مثل خودتان ارزشمند بدانید و هدف خیر و نیت کمک به آنها را داشته باشید چهار پیامد خواهد داشت.

 

۱_ تمایل به خرید دوباره

مشتری که قبلاً از شما خریدی انجام داده است تنها در صورتی مجدداً خرید میکند که از خرید قبلی اش راضی باشد، اگر شما در محصول یا خدمتی که به او فروخته اید رضایت او را به دست آورده باشید مجدد از شما خرید خواهد کرد.

 

۲_ بازاریابی دهان به دهان

قطعاً بازاریابی دهان به دهان حاصل توجه به مشتری است.

فرض کنید شما یک محصول در زمینه کسب و کار اینترنتی نیاز داشته اید، و آن را محصول از من خریده اید، محصول من به قدری با کیفیت و کارا بود که نه تنها تمام نیازهای شما را برآورده کرد، بلکه بیشتر از حد انتظار شما هم بازخود داشته است، آیا اگر کسی از دوستان و آشناهایتان نیازمند چنین محصولی باشد، محصول من را به آنها پیشنهاد میدهید؟

همین مورد قدرتمندترین نوع بازاریابی، یعنی بازاریابی دهان به دهان است، افراد در این روش بسیار زیاد تاثیرپذیر هستند و معمولاً سریع همه چیز را تایید میکنند.

 

۳_ گذشت مشتری نتیجه توجه به مشتری

ممکن است سایت شما به خطایی بخورد خوب این کاملاً با نارضایت مشتری رابطه مستقیم دارد و ریشه عدم توجه به مشتری است، یا مشکل فنی داشته باشد و حتی بسته ی ارسالی شما یک روز دیرتر برسد، مشتریان در این شرایط نادیده میگیرند و گذشت میکنند. چون همین مواردی که برای شما ذکر کردم اگر اعتماد و رضایت مشتری را نداشته باشید، به شدت ناراضی خواهد شد.

 

۴_ مشتری وفادار می شود

برای خریدهایش شما را در اولویت قرار میدهد، کسب و کارهایی که مشتریان وفاداری دارند، بسیار بیشتر از رقبایشان رشد خواهند کرد، روی مشتریان وفادار برنامه ریزی کنید و بدانید به چه صورت میتوانید به آنها بهترین خدمات را ارائه کنید، با توجه به نوع محصولات و خدماتی که ارائه میکنید، خودتان میتوانید بهترین تصمیم ها را داشته باشید.

 

مشتریان چه خواسته هایی دارند؟ میتوانم بطور شفاف برای شما عنوان کنم که اگر با مشتری ارتباط نداشته باشید هرگز نمیدانید میشتریان چه خواسته هایی دارند، با مشتریان ارتباط نزدیکی را برقرار کنید و در صدد برآورده کردن نیازهای آنان باشید. این تمام آن چیزی است که شما باید همواره به دنبالش باشید.

 

مشتریان چه خواسته ها و انتظاراتی دارند؟ روانشناسان بر سر این موضوع تحقیق کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که مشتریان نه خواسته اساسی دارند. در مواقعی حتی اگر یکی از خواسته ها برآورده نشود امکان دارد مشتری به سراغ رقبای دیگر برود.

 

۱_ مشتریان می خواهند بر تصمیمات خود کنترل داشته باشند

برای دادن احساس اطمینان به مشتریان فروشندگان باید بتوانند به آن ها توصیه و پیشنهاد بدهند.اما مشتری باید احساس کند که تصمیم نهایی را خودش گرفته است.

 

۲_ مشتریان می خواهند به هدف هایشان برسند

مشتری می خواهد بداند که شرکت شما او را در راستای دستیابی به هدف هایش سوق می دهد. هدف های مشتریان معمولاً عبارتنداز : تولید بهتر، بهره وری بیشتر، رضایت خاطر بیشتر، اعتماد، اطمینان و آرامش بیشتر.

 

۳_ مشتریان می خواهند حرمت نفس خود را حفظ کنند

مشتری می خواهد نسبت به خود احساس خوبی داشته باشد. می خواهد خود را شایسته و واجد شرایط بداند. مایل نیست که خود را احمق و بی خرد ارزیابی کند.

 

۴_ مشتری می خواهد با او منصفانه برخورد شود

مشتری می خواهد شما با او به همان اندازه و به همان خوبی که با دیگران رفتار می کنید رفتار کنید.

 

۵_ مشتری می خواهد انتظارات معقولانه اش بر آورده شود

وقتی انتظارات معقولانه مشتری را برآورده نمی کنید انتظار داشته باشید که گله و شکایت کند.

 

۶_ مشتری می خواهد از شرایط موجود با خبر باشد

مشتری می خواهد بداند برای او و برای محصول اش چه اتفاقی می افتد.

 

۷_ مشتری می خواهد احساس ایمنی و امنیت داشته باشد

ایمنی و امنیت یکی از اساسی ترین خواسته های مشتری است.

 

۸_ مشتری می خواهد احساس کند که شخصیت بر جسته ای است

مشتری می خواهد کسانی که با او طرف هستند بر بزرگی و عظمتش احترام بگذارند.

 

۹_ مشتری خواهان صداقت است

امروزه مشتریان از طریق تلوزیون، روزنامه، مجلات و دوستانشان در جریان اوضاع و احوال قرار می گیرند. مشتری می خواهد احساس آرامش داشته باشد می خواهد از بابت شما خیالش راحت باشد و بداند که به او حرف های صادقانه می زنید.

 

نتیجه گیری:

همانطور که دیدیم مشتری بسیار عضو حساسی است و اگر ما درست و اصولی با آنها برخورد کنیم، آنها برای ما بازاریابی دهان به دهان که قویترین نوع بازاریابی است را انجام خواهند داد.

برای اینکه بازاریابی دهان به دهان را داشته باشید باید بهترین خدمات و محصولات را به مخاطبان ارائه کنید و دائماً در پی توسعه ی آن باشید.

با آرزوی موفقیت برای شما _ مهیار پارس آرا

اگر میخواهید از جدیدترین و محبوبترین آموزش های آکادمی تخصصی مدیر روز در ایمیل خود مطلع شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید
Your Information will never be shared with any third party.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟

پاسخ دهید